PODRÓŻE

Ogrody Kapias Goczałkowice – czy warto?

Już od jakiegoś czasu planowałam wybrać się do, trochę jeszcze mało znanej, atrakcji na Śląsku. Chodzi mi tutaj o Ogrody Kapias znajdujące się w małej miejscowości, Goczałkowice. W maju tego roku wreszcie się udało. Czy było warto? Odpowiedź znajdziecie w poniższym wpisie 😉 Zapraszam do czytania!

Ogrody w Goczałkowicach

Historia Ogrodów Kapias sięga 1979 roku, kiedy to założyciel, Bro­nisław Kapias postanowił podzielić się swoją pasją z innymi i na niewielkim skrawku ziemi zaczął tworzyć liczne zielone zakątki. Obecnie Ogrody Kapias to kilkuhektarowy obszar, na którym znajduje się Centrum Ogrodnicze oraz ogrody o bardzo różnej tematyce. Znajdziemy tutaj m.in. ogród angielski, skandynawski, romantyczny, wiejski. Na mnie największe wrażenie zrobił Zaułek śródziemnomorski oraz przepiękna pergola z wisterią w Ogrodzie z różą.

Ogrody Kapias – dojazd

Na początku, jak dotrzeć to tej ciekawej atrakcji? Najwygodniej samochodem – z Krakowa dojazd zajmuje około 1,5h, z Katowic około 40 minut. Na miejscu znajduje się bezpłatny parking. Warto jednak mieć na uwadze, że w week­endy może być problem ze znalezie­niem wol­nego miejsca do zaparkowania.

Łatwo dotrzemy tam również pociągiem – bezpośrednio z Katowic do Goczałkowic kursują Koleje Śląskie. Czas przejazdu to około 40 minut, cena biletu normalnego w jedną stronę wynosi 14 złotych. Można zakupić również bilet w obie strony – wychodzi on wówczas taniej o kilka złotych. Pociągi kursują co około 30 minut, dokładny rozkład znajdziemy na stronie Kolei Śląskich.

Zwiedzanie Ogrodów Kapias

Planujecie wybrać się do tego ciekawego miejsca? Poniżej zostawiam Wam garść praktycznych informacji.

Cena biletów i godziny otwarcia

Bilety kosztują całe zero złotych. Tak, atrakcja jest całkowicie bezpłatna 🙂 Warto pamiętać, że na teren obiektu nie wolno wprowadzać żadnych zwierzaków, oprócz psów prze­wod­ników i psów asys­tu­ją­cych osób niepełnosprawnych.

Godziny otwarcia ogrodów zależą od pory roku. Obecnie (maj 2022 r.) są one otwarte codziennie w godzinach 10 – 19. Przed wycieczką można sprawdzić tą informację na stronie atrakcji.

Infrastruktura na miejscu

W Ogrodach znajduje się restauracja działająca w godzinach otwarcia obiektu. Wypocząć tam można przy kawie, czymś słodkim czy przy domowym obiedzie. Lokal jest przy­jazny dzieciom oraz osobom niepełnosprawnym. Jego wys­trój oraz menu zmienia się w zależności od pory roku.

Na terenie atrakcji znajdują się darmowe toalety, jest plac zabaw dla dzieci czy budka z lodami.

Przy obiekcie znajduje się też ogromne Centrum Ogrodnicze, w którym można zakupić wszystko, co jest niezbędne w ogrodzie. Na miejscu swoją pomoc oferuje wiele specjalistów, którzy chętnie doradzą, jakie rośliny wybrać dla siebie.

Ogrody Kapias – kiedy najlepiej zwiedzać?

Ogrody Kapias dostępne są cały rok. Wydaje mi się, że o każdej porze prezentują się niesamowicie. Ze swojej strony mogę polecić Wam wizytę na wiosnę, kiedy cudownie kwitną wisterie czy azalie. Podobno pięknie wyglądają także jesienią (w planach mam odwiedzić to miejsce również o tej porze roku). W zimie z kolei w obiekcie organizowany jest Kiermasz Bożonarodzeniowy.

Czy warto odwiedzić Ogrody?

Zdecydowanie tak! Jest to świetna atrakcja dla całej rodziny – pełno jest tutaj altanek, ławek, na których można wypocząć, atrakcji dla dzieci. Jest to świetne miejsce dla osób chcących zrobić fajne zdjęcia czy tych, którzy szukają inspiracji do swoich ogrodów. Dla tych drugich świetnym rozwiązaniem jest Centrum ogrodnicze, w którym od razu po wizycie można zakupić roślin czy dodatki, które wpadły w oko podczas spaceru. Warto mieć jednak na uwadze, że z roku na rok, Ogrody Kapias robią się coraz bardziej popularne. W związku z tym, w wolne, ciepłe weekendy może odwiedzać je sporo osób.

Niemniej jednak, bardzo polecam! Osobiście byłam pod ogromnym wrażeniem tego miejsca. Chętnie odwiedzę je również w innej porze roku.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s