KRAKÓW

Wycieczka w okolicach Krakowa. Ojcowski Park Narodowy.

W ostatni weekend, korzystając ze słonecznej pogody, postanowiliśmy przejechać się do, leżącego nieopodal Krakowa, Ojcowskiego Parku Narodowego. Nie byłam w tym miejscu prawie 10 lat i, mimo że obawiałam się trochę strasznych tłumów turystów, pozytywnie się zaskoczyłam. W prawdzie na podobny do nas pomysł wpadło bardzo dużo ludzi, nie było to jednak jakoś bardzo odczuwalne. Jeśli planujecie wybrać się na jakąś wycieczkę poza miasto i szukacie pomysłu, serdecznie zapraszam Was na dzisiejszy wpis.

Ojcowski Park Narodowy – najważniejsze informacje

Ojcowski Park Narodowy został utworzony 14 stycznia 1956 roku. Leży w województwie małopolskim w południowej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Jest to najmniejszy park narodowy w Polsce, obejmujący około 21 km2. Mimo swoich stosunkowo niewielkich rozmiarów posiada liczne atrakcje, zarówno architektoniczne, jak i przyrodnicze, które zdecydowanie warto zobaczyć. Sam wstęp do Ojcowskiego Parku Narodowego jest bezpłatny. W parku znajdują się liczne trasy rowerowe i piesze, odpowiedniego, zarówno dla osób starszych, jak i dzieci. Łączna długość tras w Ojcowskim Parku Narodowym wynosi prawie 50 km.

Symbolem Ojcowskiego Parku Narodowego jest nietoperz. Na tym obszarze można bowiem spotkać aż 17 z 25 gatunków tego zwierzęcia zamieszkujących Polskę.

Jak dojechać do Ojcowa?

Ojców to miejscowość znajdująca się około 25 km od Krakowa. Najwygodniej dojechać do niej samochodem, kierując się drogą krajową nr 94, przez Biały Kościół, Jerzmanowice, Sąspów. Na miejscu możemy zatrzymać się na jednym z kilku parkingów, m.in. płatne parkingi „Pod Zamkiem” i „Złota Góra” w Ojcowie. Opłata parkingowa obowiązuje codziennie w godzinach: 8.00 – 20.00. W przypadku samochodu osobowego stawka za rozpoczętą godzinę wynosi od 5 do 8 złotych. Aktualne informacje dostępne są na stronie parku.

Podczas tegorocznych wakacji została uruchomiona specjalna linia autobusowa mpk, LR0. Autobusy kursują w każdą sobotę i niedzielę. Trasa przejazdu zaczyna się na Os. Podwawelskiem, następnie przebiega koło Jubilatu, Muzeum Narodowego, przez ulicę Czarnowiejską i Rondo Ofiar Katynia, aż do przystanku Ojców Zamek. Podróż na całej trasie trwa około godzinę.

Do Ojcowa z Krakowa jeździ także prywatny przewoźnik, Uni-Bus. Odjazd ma miejsce z ulicy Kamiennej 8. Warto jednak pamiętać, że ilość kursów jest dość ograniczona. Aktualny rozkład znajduje się na stronie przewoźnika.

Atrakcje Ojcowskiego Parku Narodowego

Na terenie parku znajdziemy całą masę ciekawych atrakcji – od niezwykłych obiektów architektonicznych, przez tajemnicze jaskinie, aż po ciekawe formacje skalne. Jest to miejsce, w którym znajdą coś dla siebie, zarówno starsi, jak i i najmłodsi.

Jaskinie

Na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego znajdują się liczne jaskinie powstałe w wyniku niszczenia wapieni przez wody podziemne. Do tej pory odkryto około 700 jaskiń, z czego najdłuższe to: Jaskinia Łokietka, Jaskinia Ciemna, Jaskinia Zbójecka, Okopy Wielka Dolna, Jaskinia Sąspowska czy Krakowska. Dwie pierwsze, Łokietka oraz Ciemna, udostępnione są turystom do zwiedzania.

Wejście do Jaskini Ciemnej kosztuje: bilet normalny – 14 zł, bilet ulgowy – 7 zł. Za bilety do Jaskini Łokietka trzeba zapłacić: 26 złotych za bilet normalny i 13 złotych za bilet ulgowy.

Muzeum Ojcowskiego Parku Narodowego

Zrobiło na nas bardzo pozytywne wrażenie! Obiekt obejmuje kilka sal, w których możemy poznać historię, geologię czy faunę i florę parku. Zwiedzanie rozpoczyna się od krótkiego seansu filmowego, podczas którego możemy zrozumieć, jak powstawała dolina Prądnika, a także dowiedzieć się nieco informacji na temat samego parku. Następnie przechodzimy przez sale, w których poznajemy geologię miejsca (super prezentuje się rekonstrukcja jaskini), ukształtowanie terenu, faunę oraz florę zamieszkującą tutejsze tereny. Przy każdej ekspozycji towarzyszy nam lektor, który szczegółowo omawia nam dany temat.

Wstęp do muzeum kosztuje: bilet normalny: 16 złotych, bilet ulgowy: 8 złotych. Zwiedzanie trwa około 40 minut.

Kaplica „Na Wodzie”

Jednym z ciekawszych obiektów architektonicznych w Ojcowskim Parku Narodowym jest Kaplica „Na Wodzie” p.w. św. Józefa Rzemieślnika (Robotnika). Kaplica powstała w 1901 roku w miejscu dawnych łazienek zdrojowych. Podobno jej położenie związane jest z rozporządzeniem cara Mikołaja II, które zabraniało budowy obiektów sakralnych na ziemi ojcowskiej. Stąd budowa obiektu „na wodzie”.

Formacje skalne

Poza jaskiniami, Ojcowski Park Narodowy kojarzony jest głównie z wapiennymi ostańcami. Białe skały wyłaniające się spośród wysokich drzew wyglądają niesamowicie. Do najciekawszych form skalnych niewątpliwie zaliczyć można Maczugę Herkulesa, znajdującą się zaraz przy Zamku w Pieskowej Skale, Bramę Krakowską, Rękawicę czy Igłę Deotymy.

Punkt widokowy w Ojcowskim Parku Narodowym – Jonaszówka

Jeśli lubicie punkty widokowe, koniecznie odwiedźcie Jonaszówkę. Rozpościera się z niej piękny widok na Ojców i Dolinę Prądnika. Na mnie jednak ogromne wrażenie zrobiło na mnie miejsce rekreacyjne znajdujące się pod Jonaszówką. Wygląda przegenialnie! Znajdziecie tutaj mały zbiornik wodny, liczne leżaki i ławeczki, przy których można usiąść i zjeść smacznego pstrąga z pobliskiej hodowli. Wiele osób uważa, że jest to obowiązkowy punkt podczas wycieczki do Ojcowa 😉

Zamek w Ojcowie

Jedną z najbardziej znanych budowli w Ojcowskim Parku Narodowym są, znajdujące się w Ojcowie, ruiny zamku z II poł. XIV wieku. Zamek wchodził w skład warowni na Szlaku Orlich Gniazd. Po remoncie obiekt został udostępniony do zwiedzania – można odwiedzić basztę, w której znajduje się makieta zamku i wystawa historyczna oraz zamkowe wzgórze, z którego rozpościera się piękny widok na okolice. Wstęp do zamku kosztuje: 18 zł – bilet normalny, 9 zł – bilet ulgowy.

Zamek Pieskowa Skała

Nieco dalej od Ojcowa (około 7 km) znajduje się kolejny zamek wchodzący w skład Szlaku Orlich Gniazd, Zamek w Pieskowej Skale. Jest on na pewno zdecydowanie w lepszej kondycji niż jego sąsiad z Ojcowa. Po II Wojnie Światowej przeszedł renowację i został włączony do Państwowych Zbiorów Sztuki na Wawelu. Poza ciekawymi wystawami stałymi, niewątpliwie na uwagę zasługuję tutaj okazały dziedziniec oraz piękny Ogród włoski. Ceny, w zależności od wariantu, wahają się pomiędzy 8 a 28 złotych, jeśli chodzi o bilet normalny, i 6-22 złotych w przypadku biletów ulgowych.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s