KRAKÓW

„Nudzi mi się”, czyli nietypowe pomysły na spędzenie czasu w Krakowie.

 1. Zrób sobie zdjęcie na tle czołgu z Nowej Huty

Jeszcze do niedawna nie miałam pojęcia, że na terenie Krakowa można znaleźć takie historyczne perełki, a jednak! Nowohucki czołg umiejscowiony jest niedaleko kościoła Arka Pana, na os. Górali, pod Muzeum Czynu Zbrojnego. Posiada on bogatą historię, brał on udział w bitwach: pod Toporowem, Budziszynem i na terenie Czechosłowacji. Trafił on tutaj w 1969 roku, rok po utworzeniu muzeum, w którym znajdują się liczne przedmioty związane z działalnością wojenną.

2

 1. Napij się kawy z kotami

Jest to niewątpliwie obowiązkowe miejsce, które muszą odwiedzić fani tych futrzanych zwierzątek. „Kocia Kawiarnia” bo o niej tu mowa, znajduje się niedaleko Rynku Głównego, na ulicy Krowoderskiej. Osobiście, jeszcze tam nie byłam, słyszałam bardzo różne opinie na jej temat- od bardzo pozytywnych do negatywnych, natomiast moim zdaniem jest to ciekawa inicjatywa, o której trzeba wyrobić sobie własną opinię.

dscn2021

 1. Znajdź kości smoka na Wzgórzu Wawelskim

Za górami, za lasami, w mieście zwanym Krakowem, żył straszny Smok Wawelski. Dzięki odwadze i pomysłowości, jednemu z młodych mieszkańców miasta udało się go zgładzić i, od tamtej pory, kości potwora wiszą na głównym wejściem do Katedry Wawelskiej…

To oczywiście tylko legenda, chociaż na Wzgórzu Wawelskim rzeczywiście znajdują się kości, nie są to wprawdzie szczątki tego mitologicznego potwora, tylko kości nosorożca, walenia i mamuta. Zostały one zawieszone nad zachodnim wejściem do katedry w średniowieczu i, zgodnie z tamtejszymi przesądami, miały ochraniać miejsce święte przed złem.

Istnieje także legenda, która mówi, że jeśli kości spadną, nadejdzie koniec świata.

p1080928

 1. Przespaceruj się Kładką Zakochanych

Kładka Zakochanych, to nic innego, jak bardziej znana, Kładka Bernatka łącząca Kazimierz z Podgórzem. Jak sama nazwa wskazuje, jest to jeden z symboli osób zakochanych znajdujący się w Krakowie. Została ona zbudowana niedawno, bo w 2010 roku, w miejscu dawnego Mostu Podgórskiego. Kładka składa się z dwóch pomostów- dla pieszych i rowerzystów, jednak najbardziej charakterystycznym jej elementem są setki kłódek, które zostały zawieszone przez Zakochanych odwiedzających te miejsce.

 1. Znajdź odciski stopki św. Jadwigi

Miejsce, gdzie ją znajdziemy, związane jest z jedną z krakowskich legend, według której królowa Jadwiga oddała wszystkie swoje klejnoty na rozbudowę Uniwersytetu Krakowskiego i budowę nowego kościoła. Kiedy pojawiła się na placu budowy, wszyscy z wyjątkiem młodego, zamyślonego kamieniarza, wstali i pokłonili się jej. Królowa Jadwiga podeszła i spytała się o jego zmartwienie- okazało się , że człowiek ma chorą żonę, którą zostawił z dziećmi i nie ma pieniędzy, aby wysłać ją do lekarza. Żona Jagiełły postawiła stopę na obrabianym kamieniu, odpięła od buta złotą klamerką i dała ją mężczyźnie, który od razu pobiegł do chorej małżonki. Następnego dnia okazało się, że na kamieniu, o który opierała swoją stopkę Jadwiga, został jej odcisk. Kamień został wmurowany w ścianę i do dnia dzisiejszego można go oglądać. Dokładnie, znajduje się ona w Kościele Karmelitów, w narożniku kaplicy NMP Piaskowej.

 1. Zrób sobie selfie z Misiem-Gigantem

Gdzie można go znaleźć? Zaraz przy Rynku Głównym, dokładnie na ulicy Siennej nr 1 w sklepie „Galeria Bukowski”. Jest to sklep, w którym kupić możemy pluszowe misie w różnych kształtach, kolorach i wielkościach. Sklepik, mimo że jest niewielki, zawsze robi na mnie duże wrażenie (ale osobiście jestem takim dużym dzieckiem- uwielbiam pluszowe maskotki! ) Przed sklepem znajduje się największy pluszowy miś, który przyciąga nie tylko najmłodszych, ale także dorosłych.

 1. Odszukaj, jak największą ilość rzeźb aniołków w Kolegiacie św. Anny

Jest to zadanie wymagające trochę czasu, ponieważ figur aniołków jest tutaj sporo, do tego, mówi się, że każda postać wygląda zupełnie inaczej. Oprócz figur aniołów znajdują się tu także liczne postacie świętych, piękny ołtarz czy zapierająca w dech piersiach kopuła. Zdecydowanie polecam odwiedzić tą budowlę sakralną, ponieważ, wykonane przez Baltazara Fontanę wnętrze robi niebywałe wrażenie a sam kościół uchodzi za jedną z najpiękniejszych budowli barokowych w Polsce. Kościół św. Anny znajduje się przy ul. Św. Anny 13 i jest kościołem akademickim UJ.

 1. Zobacz, jak żyli krakowscy mieszczanie w XVIII wieku

Nasuwa się pytanie: gdzie można to sprawdzić? Nigdzie indziej, jak w kamienicy znajdującej się na Placu Mariackim nr 3, zwaną Kamienicą Hipolitów. Od 2003 roku mieści się w niej muzeum, które jest jednym z oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa i, w którym znajduje się wystawa pt: „Dom Mieszczański”. Dzięki niej możemy zobaczyć, jak żyli krakowscy mieszczanie w czasach od XVI do XIX wieku. Ekspozycja składa się z kilku pomieszczeń, m.in. gabinetu, bawialni, salonu, pokoju babci czy sypialni małżeńskiej. Ceny biletów na wystawę wynoszą: 9zł za bilet normalny i 7zł za bilet ulgowy. Warto jednak pamiętać, że w środy wstęp do muzeum jest darmowe.

 1. Sprawdź, jaka jest odległość z Krakowa do Florencji

Ostatnio, będą na Wawelu, zauważyłam, że przed wzgórzem, od strony ulicy św. Gertrudy, znajduje się wysoki znak wskazujący odległości z Krakowa do różnych miast. Niestety nie udało mi się znaleźć żadnych informacji skąd się tam wziął, kiedy i kto go tam ustawił? Niewątpliwie jednak warto się tam zatrzymać, zwłaszcza, że znajduje się w bardzo bliskim sąsiedztwie Zamku Wawelskiego.

p1070429

 1. Policz wszystkie krzesła na Placu Bohaterów Getta

Mowa tutaj o placu, znajdującym się na terenie Podgórza, który, podczas II wojny światowej, pełnił rolę głównego placu w żydowskim getcie. Dla upamiętnienia wydarzeń, które miały miejsce w latach 1941-43, na terenie całego placu ustawiono kilkadziesiąt rzeźb- krzeseł, wykonanych z metalu. Nawiązują one do porzuconych mebli, które zalegały na placu podczas likwidacji getta w 1943 roku.

 1. Odwiedź nieczynny kamieniołom

Ale który? Nasuwa się pytanie. Prawdą, że nieczynnych kamieniołomów w Krakowie jest kilka: Kamieniołom św. Benedykta, Liban, Skałki Twardowskiego  w Parku Bednarskiego. Jednak ja w szczególności polecam przespacerować się nad, leżący w dzielnicy Dębniki, Zakrzówek. Znajduje się tam zalew, który powstał w 1990 roku, po zalaniu kamieniołomu. Warto się tam udać, ponieważ akwen, z którego „wyrastają” ogromne wapienne ściany, robi naprawdę duże wrażenie. Ciekawostką jest fakt, że w stworzonym zalewie istnieje możliwość spróbowania swoich sił w nurkowaniu. Na dnie umieszczono m.in. duży fiat, autobus, łodzie, które można zobaczyć tylko podczas podwodnych wycieczek.

{"key":"a5"}

5 myśli na temat “„Nudzi mi się”, czyli nietypowe pomysły na spędzenie czasu w Krakowie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s