KRAKÓW

Kraków z dzieckiem – co zwiedzić?

Planujecie odwiedzić Kraków na weekend z dziećmi? Zastanawiacie się, jakie miejsca lub atrakcje będą najfajniejsze? Przychodzę z pomocą! W dzisiejszym wpisie przedstawiam Wam kilkanaście atrakcji, nietypowych miejsc oraz muzeów, które, moim zdaniem, zaciekawią Waszą pociechę. Serdecznie zapraszam Was do czytania 🙂

Co zwiedzać w Krakowie z dziećmi?

Wiadomo, że będąc w Krakowie z dziećmi warto pokazać im najbardziej znane zabytki – Kościół Mariacki, Sukiennice, Bramę Floriańską czy Wawel. Poniżej przedstawiam Wam jednak dodatkowe miejsca, które warto uwzględnić spacerując po mieście.

Spacer Szlakiem krakowskich legend

Jama Smoka Wawelskiego, gołębie na rynku, nóż w Sukiennicach, żółta ciżemka ukryta w kościele Mariackim, stópka św. Kingi odbita w kamieniu, skarb w Pałacu Krzysztofory – w Krakowie mnóstwo jest miejsc związanych z legendami miasta. Zdecydowanie warto zaplanować zwiedzanie w taki sposób, aby kilka z nich przedstawić pociechom. Na pewno sporą atrakcją będzie liczenie krakowskich “rycerzy” czy stanięcie oko w oko z przerażającym smokiem.

Collegium Maius i grający zegar

Atrakcją, która zapewne zainteresuje dzieciaki, jest, znajdujący się na dziedzińcu Collegium Maius, grający zegar. Obecny mechanizm został uruchomiony w 2000 roku. Codziennie o godz. 9:00, 11:00, 13:00, 15:00 i 17:00, przy dźwiękach muzyki dworskiej, wokół zegara porusza się pochód osób związanych z dziejami Akademii Krakowskiej.

Dla starszych dzieci, ciekawym miejscem może być sama wystawa znajdująca się w Collegium Maius. Obejmuje ona piękne, zabytkowe wnętrza oraz liczne eksponaty – obrazy, rzeźby, instrumenty naukowe i rzemiosło artystyczne.

Muzeum w Krakowie dla dzieci

Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ

Świetne miejsce, które bawi i uczy 😉 Jeśli macie więcej czasu (miejsce znajduje się około 20 minut drogi samochodem od centrum), zdecydowanie polecam Wam zabrać tutaj Wasze pociechy. W Centrum mieści się wiele ciekawych wystaw poświęconych geologii, astronomii czy biologii. Naprawdę robią one spore wrażenie! Koszt wejścia dla dorosłych wynosi 15 złotych, dla dziecka 8 złotych. Bilet rodzinny kosztuje 35 złotych.

Muzeum Lotnictwa Polskiego

Wasze dzieci lubią samoloty? Koniecznie odwiedźcie to miejsce! Można zobaczyć w nim ponad 200 sztuk samolotów, które rozmieszczone są na kilku hektarowym placu. W wakacje muzeum otwarte jest wtorek – niedziela w godzinach 9.00 – 17.00. Bilet normalny kosztuje 27 złotych, ulgowy 16 złotych, cena za bilet rodzinny wynosi 70 złotych. We wtorki wstęp do muzeum jest bezpłatny.

Muzeum Inżynierii Miejskiej

Kolejnym ciekawym muzeum jest Muzeum Inżynierii Miejskiej, w której znajduje się wystawa z zabytkowymi tramwajami. Mieści się ona w hali dawnej zajezdni przy ul. św. Wawrzyńca. Do dwóch pojazdów można wejść, jest tam także symulator jazdy, dzięki któremu można poczuć się jak kierowca tramwaju. Cennik biletów – normalny: 10 złotych, ulgowy: 8 złotych, rodzinny: 30 złotych.

Muzeum Etnograficzne

Kolejnym obiektem, który na pewno zaciekawi dzieci jest Muzeum Etnograficzne mieszczące się na Kazimierzu, na Placu Wolnica. Muzeum obejmuje 3 piętra dawnego ratuszu miejskiego, na których znajdują się eksponaty poświęcone różnym regionom etnograficznym Polski. Są tutaj m.in. zrekonstruowane chaty, stroje regionalne, przedmioty codziennego użytku. Bilet normalny kosztuje 18 złotych, bilet ulgowy 10 złotych, bilet rodzinny 28 złotych. W niedziele wstęp do muzeum jest bezpłatny.

Atrakcje dla dzieci w Krakowie

Co jeszcze warto odwiedzić z dzieckiem w Krakowie? Poniżej zostawiam Wam zestawieniu kilku mniej typowych atrakcji oraz ciekawych miejsc, które na pewno spodobają się, zarówno dużym, jak i małym.

Ogród zoologiczny

Ogród zoologiczny jest nieco oddalony od centrum, jednak łatwo dojechać tam samochodem lub komunikacją miejską (bezpośrednio z przystanku Cracovia Stadion dojeżdża tam autobus numer 134). W wakacje zoo otwarte jest od 9 do 19 (kasy zamykane są godzinę wcześniej). Bilet normalny kosztuje 30 złotych, bilet ulgowy 25 złotych, bilet rodzinny 2+2 100 złotych. W zoo mieszka obecnie ponad 1400 zwierząt, przedstawiciele około 270 gatunków. Warto zarezerwować sobie co najmniej 2 godziny, aby na spokojnie zobaczyć wszystkie wybiegi.

Ogród doświadczeń

Ogród doświadczeń mieści się zaraz koło Parku Lotników, niedaleko Muzeum Lotnictwa Polskiego. Położony jest na obszarze o powierzchni ponad 6 ha, na której rozmieszczone jest ponad 100 stanowisk mające przybliżać wiedzę z zakresu optyki, hydrostatytyki, akustyki i mechaniki. Bilet normalny kosztuje 15 złotych, bilet ulgowy 13 złotych, koszt biletu rodzinnego to 44 złote.

Rejs statkiem

Ciekawym przeżyciem może być zwiedzanie Krakowa z nieco innej perspektywy, ze statku płynącego po Wiśle. W mieście funkcjonuje kilka firm specjalizujących się w tego typu atrakcji. Zazwyczaj oferują one rejsy półgodzinne, godzinne lub rejsy 5-godzinne, obejmujące czas wolny w Tyńcu. Ceny za rejs zaczynają się od około 30 złotych za osobę.

Diabelski młyn

Jeśli Wasze dzieciaki wolą podziwiać Kraków z góry, zdecydowanie warto zabrać je na Diabelski Młyn mieszczący się niedaleko Wawelu. Przejażdżka trwa 15 minut i na pewno dostarczy niesamowitych wrażeń. Bilet normalny – 35 złotych, ulgowy 25 złotych, dzieci do lat 2. wchodzą za darmo.

Centrum nauki i zmysłów – WOMAI

WOMAI to stosunkowo nowe miejsce, znajdujące się niedaleko Galerii Krakowskiej. To wyjątkowe centrum nauki i zmysłów obejmujące dwie wystawy poświęcone światłu oraz ciemności. Ja miałam okazję uczestniczyć w tej drugiej – była ona niesamowitym przeżyciem, pozwalającym na lepsze zrozumienie osób niewidomych (zwiedzanie odbywa się w całkowitej ciemności). Ta wystawa odpowiednia jest dla starszych dzieci (od 9. roku życia), dla młodszych zdecydowanie ciekawsza będzie druga wystawa o świetle. Informacje na temat wystaw znajdziecie na stronie centrum

Krakow Museum Arcade

Jeśli Wasze dzieci są fanami gier, zdecydowanie warto odwiedzić, mieszczące się przy ul. Centralnej 41a, Kraków Museum Arcade. Jest to interaktywne muzeum gier, w którym zgromadzono ponad 100 klasycznych gier wideo z lat 80. i 90. XX wieku. Cena biletów rodzinnych zaczyna się od 100 złotych. Szczegółowe informacje na temat pozostałych wejściówek dostępne są na stronie atrakcji.

Lot balonem

Kolejne miejsce do podziwiania miasta z lotu ptaka – balon widokowy mieszczący się zaraz obok Diabelskiego Młynu, przy Bulwarze Wołyńskim. Lot trwa około 15 minut, balon wznosi się na wysokość około 150 metrów. Świetna atrakcja, którą bardzo Wam polecam! Cena biletu normalnego zaczyna się od 69 złotych, biletu ulgowego od 49 złotych. Przed przyjazdem tutaj sprawdźcie informacje na stronie balonwidokowy.pl, czy pogoda nie uniemożliwia lotów.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s