KRAKÓW

Dębniki Kraków – miejsca, które warto odwiedzić!

Tym razem przychodzę do Was z krótkim przewodnikiem po trochę mniej znanej części Krakowa, Dębnikach. Znajdują się one pomiędzy Wisłą a ulicą Monte Cassino. Mimo że zlokalizowane są one niedaleko centrum, kojarzą mi się trochę z takim małym miasteczkiem w mieście. Znajdziecie tutaj wiele niskich, klimatycznych domków czy zabytkowych willi porośniętych bluszczem. Wydaje mi się, że jest to ciekawa część miasta, którą zdecydowanie warto odwiedzić, chociaż na 2-3 godziny.

Fajne, klimatyczne knajpki

Poniżej przedstawiam Wam kilka klimatycznych miejsc, które kojarzę w tej części Krakowa i, które, moim zdaniem, warte są odwiedzenia.

Na ciacho

Jest instagramowo i pysznie! Przygotowywane w tej kawiarni słodkości, nie tylko pięknie wyglądają, ale także rewelacyjnie smakują! Poza możliwością zakupu ciast w kawiarni, możecie zamówić w niej różne słodkości na wesela, przyjęcia rodzinne czy firmowe. Kawiarnia zlokalizowana jest przy ulicy Antoniego Józefa Madalińskiego 3.

Królowa Przedmieścia

Ta kawiarnia swoimi klimatem kojarzy mi się trochę z hipsterską knajpą w Berlinie. Super miejsce na kawę ze znajomymi. Znajdziecie je przy ulicy Barskiej 39.

La Baguette

Kawiarni La Baguette znajdziecie w Krakowie kilka, m.in. na Zabłociu, Kazimierzu czy Dębnikach, zaraz obok kawiarni Na Ciacho. La Baguette specjalizuje się w przepysznych wypiekach. Zdecydowanie warto odwiedzić ich, kiedy mamy ochotę na coś słodkiego.

Cafe Manggha

Super miejscówka na śniadanie czy lunch. Koniecznie wpadnijcie tutaj, jeśli chcecie zjeść coś pysznego z pięknym widokiem – Wawel stąd prezentuje się nieziemsko! Znajdziecie ją w budynku Muzeum Manggha, przy ulicy Marii Konopnickiej.

PAON

Mega robotę robi tutaj ciekawe, takie trochę zapuszczone, porośnięte bluszczem podwórko, na którym znajduje się ogródek knajpy. Bluszcz świetnie komponuje się ze starymi, odrapanymi ścianami, na których zawieszone zostały lampki – bardzo lubię takie klimaty. Jest to fajne miejsce na kawę czy drinka.

Dębniki Kraków – ciekawe miejsca

W Dębnikach znajdziecie wiele ciekawych i mało znanych zaułków. Spacerując wąskimi uliczkami ma się wrażenie przebywania w małym miasteczku, aniżeli w centrum dużego miasta. Mega fajnie, że ta część Krakowa posiada taki nietypowy klimat, a do tego jest zdecydowanie bardziej mniej zadeptana przez turystów niż np. Kazimierz czy centrum Podgórza. Poniżej lista kilka interesujących miejsc, które, moim zdaniem, fajnie w Dębnikach zobaczyć.

Muzeum Manggha

Chyba jedną z najbardziej znanych atrakcji Dębnik jest Muzeum Manggha znajdujące się zaraz przy ulicy Marii Konopnickiej. Jest to muzeum mające na celu przybliżenie życia, zwyczajów i kultury Japonii. Bardzo często wystawiane są tutaj ciekawe wystawy czasowe (swego czasu, ogromnym zainteresowaniem cieszyła się wystawa Krzysztofa Gonciarza „Tokio 24”). Muzeum zostało powołane do życia z inicjatywy Andrzeja Wajdy i otwarte w 1994 roku. Kształt budynku, w którym się ono znajduje ma nawiązywać do fal płynącej, zaraz obok, Wisły. Warto pamiętać, że we wtorki wstęp do muzeum jest darmowe.

Wszelkie szczegółowe informacje na temat aktualnych wystaw znajdziecie na stronie muzeum.

Rynek Dębnicki

Rynek Dębnicki to główny plac dawnej wsi Dębniki. Do dnia dzisiejszego pełni jednak istotną funkcję w tej części miasta. Znajdziecie przy nim liczne knajpy, sklepy oraz zabytkowe kamienice, m.in. Dom Pod Nietoperzem. Na środku rynku znajdują się liczne budki, w których zakupić możecie różne kwiaty czy owoce.

Park Dębnicki z Pałacem Lasockich

Kiedy po raz pierwszy zobaczyłam zdjęcie parku z Pałacem Lasockich, nie mogłam uwierzyć, że znajduje się on praktycznie w centrum Krakowa. Jest to super miejsce na spacer czy wypoczynek z dziećmi – znajdziecie tutaj drewniane mostki, pergole, plac zabaw. Dodatkowo, podobno na niektórych słupkach umieszczone są kody QR, które prowadzą do gry terenowej o tematyce pirackiej.

Przy samym parku mieści się piękny, zabytkowy Pałac Lasockich, pochodzący z XIX wieku. Obecnie znajdują się w nim biura różnych firm.

Bulwary Wiślane – widok na Salwator czy Stare Miasto

Będąc w tej części Krakowa warto przespacerować się także Bulwarami Wiślanymi. Rozpościera się z nich piękny widok m.in. na Salwator czy Wawel. Najlepsze punkty widokowe znajdują się za Parkiem Dębnickim, za Muzeum Manggha czy za Mostem Dębickim.

Kaplica świętych Piotra i Pawła

Dość ciekawą budowlą znajdującą się w Dębnikach, przy ul. Madalińskiego 13, jest niewielka Kaplica św. Piotra i Pawła. Jest to neorenesansowa kaplica, wybudowana w XIX wieku w formie rotundy. Przyznajcie sami, prezentuje się nietypowo wśród tych, sąsiadujących z nią, wysokich kamienic.

Kościół na Dębnikach

Jest to jeden z najmłodszych kościołów w Krakowie. Mimo to, jego bryła oraz wnętrze na pewno warte są obejrzenia z bliska. Kościół wybudowano w latach 30. XIX wieku, według projektu inż. arch. Wacław Krzyżanowski (autor m.in. Gmachu A0 w AGH czy Biblioteki Jagiellońskiej). Miejsce to związane jest z Janem Pawłem II – to właśnie tutaj, odprawił on swoją Mszę św. prymicyjną. Wraz z domami przy ul. Szwedzkiej 12 oraz ul. Tynieckiej 10, wchodzi on w skład krakowskiego szlaku „Ścieżkami Jana Pawła II”.

Zabytkowe wille

Tak, jak wspominałam na początku, w Dębnikach znaleźć można wiele ciekawych, zabytkowych willi. Najciekawsze z nich znajdziecie m.in. przy ulicy Tynieckiej 7 (Willa Komornickich, zwana też Willą Pod Minerwą), Szwedzkiej (trzy, ceglane wille), Barska 30. Z ciekawostek – piękna Willa Komornicka była scenografią w filmie „Katyń” Andrzeja Wajdy oraz „Karol – człowiek, który został papieżem”.

Kraków na weekend

Jeśli wybieracie się do Krakowa i szukacie fajnych miejsc do odwiedzenia, serdecznie zapraszam Was do zapoznania się z moim subiektywnym przewodnikiem po mieście. Zamieściłam w nim informacje o ciekawych, ale też nietypowych atrakcjach, klimatycznych knajpkach czy fajnych noclegach 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s