O ukrytych krakowskich ogrodach wspominałam Wam już w kilku wpisach. Dzisiaj postanowiłam jednak zebrać je wszystkie do kupy i stworzyć dla Was taki krótki przewodnik po centrum miasta, właśnie z zaznaczeniem tych pięknych, ale często ukrytych przed okiem przechodniów miejsc. Jeśli szukacie fajnej scenerii na zdjęcia z Krakowa lub po prostu chcecie przycupnąć sobie gdzieś w centrum, w zacisznym miejscu, zapraszam Was do czytania 😉
Ukryte ogrody na Starym Mieście
Skupiłam się dzisiaj na przedstawieniu Wam ogrodów znajdujących się na Starym Mieście oraz w jego najbliższej okolicy. Jeśli znudziło Wam się już siedzenie na Plantach, poniżej przedstawiam Wam kilka alternatyw.
Ogród przy Muzeum Archeologicznym
Jednym z największych i najładniejszych ogrodów w centrum jest ogród należący do Muzeum Archeologicznego. Uwielbiam przychodzić tutaj, zwłaszcza wiosną, kiedy kwitnie piękna, duża magnolia- na tle Wawelu prezentuje się cudownie. Z ciekawostek- miejsce to można wynająć np. na organizację swojego wesela. Kiedyś wstęp do ogrodu kosztował 2 złote, natomiast, z informacji, które widnieją obecnie na stronie muzeum wychodzi, że wejście jest bezpłatne.
Ogród Profesorski
Jest to ogród znajdujący się zaraz przy Collegium Maius, przy ul. Jagiellońskiej 17. Pierwsze wzmianki na jego temat pojawiały się już w II poł. XV wieku. Obecna forma została mu nadana w latach 2009-2010, kiedy to zasadzono rośliny, stworzono alejki, postawiono ławeczki. Dzięki temu, po spacerze po Starym Mieście, można udać się tutaj, wypocząć i popodziwiać otaczającą nas roślinność oraz ciekawe budynki.
Meho Cafe – Bar & Garden
Uwielbiam to miejsce! Poza cudownym ogrodem, znajduje się tutaj urokliwa kawiarnia, w której zjecie przepyszne ciacho (osobiście polecam sernik oraz jabłecznik) oraz wypijecie smaczną kawę. Zaułek ten kojarzy mi się trochę z tytułowym tajemniczym ogrodem z książki Hodgsona Burnetta Francesa.
Ogród przy Muzeum Emeryka Hutten-Czapskiego
Niedaleko Meho Cafe znajduje się kolejny piękny, tajemniczy ogród- ogród Muzeum Emeryka Hutten-Czapskiego. Zachował on swój XIX-wieczny charakter, dzięki czemu stanowi bardzo ciekawe miejsce, warte odwiedzenia. Poza ponad 100-letnimi drzewami, znajdziemy tutaj także fragmenty krakowskich, gotyckich budowli (np. oryginalny, XIV-wieczny, pinakiel z Kościoła Mariackiego). Bardzo lubię przychodzić tutaj, zwłaszcza jesienią, kiedy drzewa w ogrodzie zmieniają kolory na czerwono-żółto-pomarańczowe.
Ogród przy ulicy Karmelickiej 27
Mało osób wie o tym miejscu, natomiast, będąc w okolicy, zdecydowanie warto tu zaglądnąć. Mowa tutaj o ogrodzie, znajdującym się przy ulicy Karmelickiej 27. Łatwo można znaleźć do niego wejście, bramę wjazdową zdobi bowiem piękny, unikatowy witraż z irysami. Na terenie ogrodu znajduje się wiele drzew, krzewów i pięknych kwiatów, jest także altana oraz niewielki strumyk.
Ogród przy kościele św. Apostołów Piotra i Pawła
Niewielki, ale bardzo spektakularny- staram się zawsze do niego zaglądnąć, kiedy spaceruję ulicą Grodzką. Rozpościera się z niego piękny widok na zabytkowy kościół św. Andrzeja.
Ogrody Królewskie na Wawelu
Zamek na Wawelu to zdecydowanie jedna z najpopularniejszych atrakcji Krakowa. Niewiele osób jednak wie, że na Wzgórzu znajdują się także piękne królewskie ogrody, udostępnione do zwiedzania. Wcześniej wizyta w nich połączona była z wejściem na Basztę Sandomierską. Od 4 maja w sprzedaży dostępne są osobne bilety na te dwie atrakcje. Obecna cena wejścia dla osoby dorosłej to 5 złotych, dla dziecka 2 złote. Mimo że ogrody są niewielkie, robią naprawdę spore wrażenie! Serdecznie je Wam polecam – prezentują się pięknie!
Ogród Botaniczny UJ
Jeśli macie trochę więcej czasu, koniecznie zaglądnijcie także od Ogrodu Botanicznego UJ. Nie jest to wprawdzie ukryty ogród, natomiast zdecydowanie warto go odwiedzić 😉 Znajduje się on przy ulicy Mikołaja Kopernika 27, niedaleko Ronda Mogilskiego. Jest to jedno z moich ulubionych miejsc w mieście! Mimo że zlokalizowane jest ono w samym centrum Krakowa, sprawia, że możemy poczuć się w jakimś cichym, spokojnym zaułku. Standardowo otwarty jest on w godzinach 9:00 – 19:00, natomiast w czasach obecnej pandemii zwiedzanie możliwe jest tylko od 12 do 18 w tygodniu, a od 10 do 18 w weekendy. Cena biletu wstępu wynosi: 9 zł (za bilet normalny) i 5 zł (za bilet ulgowy). Na terenie ogrodu znajduje się także niewielkie muzeum, w którym zebrano eksponaty związane z polską botaniką.
Zwłaszcza ogród botaniczny. Ukryty jak cholera 🤣
PolubieniePolubienie
Najbardziej zaciekawiły mnie ogrody idealne miejsce na sesję zdjęciowe o każdej porze roku ten z pewnością wygląda pięknie.
PolubieniePolubienie
Zdecydowanie! Zwłaszcza, że nie ma tam dużo ludzi 😉
PolubieniePolubienie
Intrygujące miejscówki. Widzę, że Kraków ma wiele do zaoferowania. Jeżeli będę miał możliwość być w Krakowie to z przyjemnością odwiedzę te ogrody. 😊
Pozdrawiam
Piotrek
PolubieniePolubione przez 1 osoba
Serdecznie polecam 🙂
PolubieniePolubienie
Super zbiór 🙂 Dzięki za wpis! Niektórych nie znałam. Moje ulubione Meho – można się napić świetnej kawy w czadowym ogródku.
PolubieniePolubione przez 1 osoba
Uwielbiam Meho ❤ Cudowne jest to miejsce!
PolubieniePolubienie
Kraków jest bardzo ładny i kryje dużo takich miejsc 🙂 mam to szczęście mieszkać niedaleko i często tam jeżdżę 🙂
PolubieniePolubione przez 1 osoba
Kocham Kraków, a takie ciekawostki o ukrytych ogrodach od razu mnie cieszą – chętnie zajrzę przy najbliższej okazji! 🙂
PolubieniePolubione przez 1 osoba
Także uwielbiam takie mało znane i nieoczywiste miejsca ❤ Mam nadzieje, że uda Ci się je odwiedzić przy najbliższej okazji 🙂
PolubieniePolubienie
nie znałam tych miejsc, ale wyglądają na ciekawe do odwiedzenia i takie „tajemnicze” 🙂
PolubieniePolubione przez 1 osoba
Serdecznie je polecam 🙂
PolubieniePolubienie
W Krakowie byłam tylko raz i widzę już ile zaległości muszę nadrobić ☺️
PolubieniePolubione przez 1 osoba
Serdecznie polecam! Kraków ma bardzo wiele do zaoferowania 🙂
PolubieniePolubienie
Już widzę co przegapiłem i muszę to nadrobić.
PolubieniePolubienie