PODRÓŻE

Gruzja- wakacje na własną rękę. O czym warto pamiętać?

Właśnie wróciłam z niesamowitych wakacji w Gruzji- jeszcze chyba żaden kraj (poza Islandią) nie zrobił na mnie tak przeogromnego pozytywnego wrażenia. Ludzie są sympatyczni i pomocni, jedzenie przepyszne, a ciekawych, wartych odwiedzenia miejsc jest tyle, że można byłoby spędzić w tym kraju wieczność na ich odkrywaniu. Spędziłam w Gruzji jedynie tydzień, natomiast postanowiłam spisać najistotniejsze kwestie, które pomogły mi w organizacji wakacji na własną rękę. Jeśli szukacie praktycznych informacji na temat wyjazdu do Gruzji, serdecznie zapraszam Was do czytania! Mam nadzieję, że znajdziecie w tym wpisie przydatne dla siebie wiadomości.

wycieczki do gruzji

Gruzja- wakacje na własną rękę

Aby wjechać do Gruzji Polacy mogą ze sobą zabrać, zarówno paszport, jak i dowód osobisty. Bez względu na cel podróży, mogą oni wjechać na teren kraju bez wizy oraz przebywać w nim do 365 dni.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) nie obowiązuje w Gruzji, dlatego warto pamiętać o zakupie ubezpieczenia przed wylotem. Osobiście zawsze korzystam z ubezpieczenia turystycznego Warty (koszt podstawowego ubezpieczenia na tydzień w Gruzji wynosi około 60 zł od osoby).

W Gruzji nie są wymagane żadne szczepienia dla podróżnych.

Bardziej szczegółowe informacje na temat bezpieczeństwa w kraju, można znaleźć na stronie www.gov.pl.

Gruzja leży w strefie czasowej UTC +4h- przylatując z Polski przestawiamy zegarki o 2 (podczas czasu letniego) lub 3 godziny (podczas czasu zimowego) do przodu.

gruzja wakacje na własną rekęgruzja- wakacje na własną rękę

Język

Obowiązującym językiem w Gruzji jest język gruziński. Nie jest on podobny to żadnego innego języka. Nie ma jednak większych problemów z dogadaniem się po rosyjsku lub, w miejscach turystycznych, po angielsku.

Przykładowe zwroty w języku gruzińskim:

 • Tak/ Nie- Diach/ Ara
 • Dzień dobry- Gamardżobat
 • Do widzenia- Nachwamdis
 • Dziękuję- Gmadlobt
 • Ile kosztuje?- Ra ghirs?
 • Nie mówię po gruzińsku- Kartuli ar wici

Loty do Gruzji

Obecnie do Gruzji, do Kutaisi, można dolecieć bezpośrednio z Gdańska, Krakowa, Katowic, Wrocławia, Warszawy i Poznania. Przeloty te obsługuje linia Wizzair- cena za najtańsze bilety w obie strony zaczyna się tu już od około 180 zł (cena bez bagażu rejestrowanego). Do Tbilisi dolecimy bezpośrednio jedynie z Warszawy liniami LOT- ceny za bilet w obie strony zaczynają się od około 600 zł od osoby.

Tanie bilety można szybko wyszukać, dzięki wyszukiwarce Skyscanner.

tanie loty do gruzji

Wyjazd do Gruzji- kiedy?

Do Gruzji warto wybrać się o każdej porze roku! Nad Morze Czarne najprzyjemniej wybrać się w okresie letnim (od czerwca do października), kiedy to temperatury sprzyjają kąpielom morskim. W góry także najprzyjemniej wybrać się późnym latem lub jesienią, kiedy kolory drzew są najładniejsze. Dla miłośników nart i snowboardów najlepszym okresem będzie grudzień- kwiecień. Jeśli nastawiamy się na zwiedzanie zabytków, najlepszym okresem będzie jesień, kiedy temperatury nie są już tak wysokie.

gruzja-kiedy wyjazdkiedy wyjazd do gruzjiwyjazd do gruzji

Internet w Gruzji

Roaming polskich operatorów w Gruzji jest bardzo drogi, jeśli więc chcemy korzystać z Internetu lub prowadzić częste rozmowy, najlepiej zaopatrzyć się w lokalną kartę SIM. Możemy ją kupić już na lotnisku lub bezpośrednio w salonie danego operatora. My podczas naszego wyjazdu korzystaliśmy z operatora Beeline- za pakiet 4GB Internetu zapłaciliśmy 9 lari (koszt pakietu z 2GB Internetu kosztował 5 lari). Popularnymi operatorami są także Magti i Geocell.

Warto także podkreślić, że w restauracjach, kawiarniach, hotelach czy większych autobusach nie ma problemu z dostępem do WiFi.

Transport w Gruzji

W Gruzji można korzystać z bardzo różnych środków transportu. Jedną z najpopularniejszych, a zarazem najtańszych opcji są marszrutki (niewielkie busy), które dojeżdżają praktycznie do każdej gruzińskiej miejscowości. Popularnym środkiem transportu kursującym pomiędzy lotniskiem w Kutaisi, centrum Kutaisi, Tbilisi, Batumi i Gudauri jest Georgian Bus. Ich dużą zaletą jest to, że podstawiają oni minimum jeden bus/ autobus pod każdy lądujący samolot. Bilety na ich przejazdy można zakupić online na stronie georgianbus.com (mają wersję strony także w języku polskim). W przypadku poruszania się po miastach, serdecznie polecam Wam aplikacje Uber, Bolt lub Yandex– jest to zdecydowanie tańsza opcja od standardowej taksówki.

gruzja transport

Przykładowe ceny transportu:

 • przejazd z lotniska w Kutaisi do Tbilisi (Georgian bus)- 20 lari
 • przejazd z lotniska w Kutaisi do centrum Kutaisi (Georgian bus)- 5 lari
 • przejazd marszrutką z Kutaisi (Central Bus Station) do Tbilisi- 12 lari
 • przejazd Boltem z centrum Tbilisi na lotnisko- około 24 lari
 • przejazd Boltem z centrum Tbilisi do pomnika The Chronicle of Georgia- 10 lari

transport w gruzji

Jaskinia Prometeusza- dojazd

Planując wyjazd do Gruzji, bardzo zależało nam na tym, aby odwiedzić, znajdującą się niedaleko Kutaisi, Jaskinię Prometeusza. Nigdzie nie mogłam jednak znaleźć dokładnych informacji na temat dojazdu do tej atrakcji. Jeśli, tak, jak my, planujecie zobaczyć to ciekawe miejsce, możecie wybrać jedną z dwóch opcji komunikacji publicznej:

 • dojazd marszrutką z Kutaisi (parking przy Red Bridge) no. 30 do Tsaltubo (też warta zobaczenia, miejscowość uzdrowiskowa) – koszt 1,2 lari, a potem busem bezpośrednio pod wejście do jaskini
 • dojazd Boltem/ Uberem/ Yandexem z Kutaisi- koszt około 15 lari

Wstęp do jaskini kosztuje 23 lari od osoby, zwiedzanie obiektu trwa około godzinę czasu. Na miejscu, w zależności od warunków pogodowych, można skorzystać jeszcze z podziemnego spływu łódką- dodatkowy koszt 17 lari/ za osobę.

jaskinia prometeusza godziny otwarciajaskinia prometeusza dojazdjaskinia prometeusza gruzja

Gruzja- wycieczki

Będąc w Gruzji można skorzystać z wielu wycieczek do największych atrakcji turystycznych oferowanych przez lokalne biura podróży. My szczególnie polecamy Wam biuro Spirit of Georgia znajdujące się w Tbilisi. To co wyróżnia je spośród innych biur w stolicy jest to, że możemy w nim trafić na wycieczki organizowane z polskim przewodnikiem. Nam akurat się to udało i spędziliśmy genialny dzień na wyjeździe do Kazbegi z panem Krzysztofem, przewodnikiem, który opowiedział nam wiele ciekawych informacji na temat Gruzji. Cena za całodniową wycieczkę w góry to 55 lari od osoby + 15 lari za wyjazd do Monasteru w Gergeti. Oprócz wyjazdu do Kazbegi, biuro organizuje  m.in. jednodniowe wycieczki do Wardzi, Kachetii, Monastyru David Garedża czy piesze wycieczki po Starym Mieście w Tbilisi.

gruzja wycieczkithe spirit of georgiawycieczki gruzja

Jeśli natomiast szukacie samochodu do wynajęcia, warto skontaktować się z Martyna z Gruzji. Osobiście, nie mieliśmy okazję korzystać, natomiast czytaliśmy same pozytywne opinię na temat firmy.

Ceny

Obowiązującą walutą w Gruzji jest lari (GEL). Na chwilę obecną (listopad 2019r.), 1 lari wynosi około 1,3 zł.

Przykładowe ceny w Gruzji:

 • 1 litr Coca-coli- 3 lari
 • Czurchela- 2-3 lari
 • 0,5 litrowa butelka chachy w sklepie- 29 lari
 • 0,7 litrowa butelka wina gruzińskiego- około 15-35 lari
 • Jogurt- około 1-2 lari
 • Czekolada- około 3 lari
 • 1,5 litrowa butelka wody- około 1,5 lari
 • Magnes- 1-4 lari
 • Chinkali w restauracji- około 1 lari/ 1 szt. (zazwyczaj min. 5 sztuk)
 • Chaczapuri w restauracji- około 15 lari
 • 0,05 czaczy w restauracji- 3-5 lari
 • 0,5 litrowa Coca-cola w restauracji- 4 lari

W hotelach, sklepach, restauracjach raczej ma problemu z płaceniem kartą płatniczą- polecam szczególnie kartę Revolut. W większych miastach (Tbilisi, Batumi, Kutaisi)  nie ma także problemu ze znalezieniem bankomatów. Możemy z nich wypłacać gotówkę w dwóch walutach – lari i dolarach amerykańskich.

2018-10-27 05.17.53 1

Kuchnia gruzińska

Kuchnia gruzińska, czyli jeden z głównych powodów, dla których zdecydowaliśmy się na wyjazd do tego kraju, słynie z dużej różnorodności mięs, ryb, warzyw, serów czy przypraw. Nie jest to może idealne kuchnia dla anty-fanów kolendry– przyprawa ta dodawana jest praktycznie do każdej potrawy. Bardzo popularne są tutaj dwa napoje alkoholowe- wina oraz chacha– bimber mający od 40 do nawet 70 promili, a także gruzińskie lemoniady. Warto pamiętać, że Gruzini bardzo lubią wznosić toasty rogami zwierząt (które uniemożliwiają nam odstawienie kieliszka przed wypiciem wszystkiego). Podczas obiadu, gruziński gospodarz przywitał nas rogami krowy i muflona:

gruzja kuchniachacha i lemoniada

Dania gruzińskie, które koniecznie musicie spróbować:

 • chinkali– pierożki- sakiewki wypełnione mięsem, grzybami lub serem i gorącym bulionem
 • chaczapuri– ciasto nadziewane słonym, kozim serem; bardzo popularna jest także wersja adżarska– łódkowaty chleb z serowo-jajkowo-masłowym wnętrzem
 • charcho– rodzaj gęstej zupy gulaszowej z cielęciny
 • mięsne szaszłyki 
 • czurczele– orzechy nawleczone na sznurek i oblane kisielem winogronowym

kuchnia gruzińska- chinkalichaczapuri gruzjadania gruzińskie- chaczapuriczurchela gruzja

Psy w Gruzji

Zaraz po przyjeździe, naszą uwagę zwróciła ogromna ilość bezpańskich psów przechadzających się dosłownie wszędzie- na ulicach Kutaisi, Tbilisi, na lotniskach, przy drogach, a nawet przy Monasterze w Gergeti. Okazało się, że ze względu na brak funduszy, schroniska w Gruzji mogą przetrzymywać bezpańskie psiaki jedynie przez kilka miesięcy- w tym czasie są bacznie obserwowane, kastrowane, leczone i czipowane. Jeśli pies jest zdrowy i łagodny zostaje wypuszczony na wolność, jeśli jest chory lub agresywny, niestety zostaje uśpiony.

psy w gruzji

Gruzja- grupy Facebookowe

Podobnie, jak w przypadku wyjazdu na Bali czy Islandię, bardzo pomocne okazały się wszelkie informacje uzyskane na grupach Facebookowych poświęconych Gruzji. Chciałabym szczególnie polecić Wam trzy, na których możecie znaleźć całe mnóstwo istotnych wskazówek: Gruzja i my, gruzja & polska oraz Spend 4 Seasons in Georgia.

gruzja tbilisigruzja kutaisi

10 myśli na temat “Gruzja- wakacje na własną rękę. O czym warto pamiętać?

 1. Poza aspektami podróżniczymi też jestem bardzo ciekawa kuchni gruzińskiej, takiej prawdziwej, domowej, A kolendrę bardzo lubię, więc tu nie powinno być problemu 🙂 Piękne miejsca udało się Wam odwiedzić. Może w przyszłym roku… 🙂

  Polubione przez 1 osoba

 2. Szczerze przyznam, że jakoś nigdy nie myślałam o podróży do Gruzji, nie ciągnęło mnie w tamtą stronę. Jednak przyznaję, że po Twojej fotorelacji mam ochotę już teraz spakować się i lecieć! Cudownie ❤

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s