PODRÓŻE

Pałac w Pszczynie- czy warto odwiedzić Perłę Górnego Śląska?

W dzisiejszym wpisie chciałabym przedstawić Wam miasto położone w województwie śląskim, zwane często Perłą Górnego Śląska, Pszczynę. Mimo że jest to niewielka miejscowość znajdziemy w niej całą masę atrakcji- piękny pałac, skansen, urokliwy rynek czy zagrodę żubrów. Jeśli chcecie dowiedzieć nieco więcej o tym niepozornym, ale wartym odwiedzenia miejscu, serdecznie zapraszam Was do czytania!

pszczyna perła górnego śląskapszczyna-co-warto-zobaczyć

Jak dojechać do Pszczyny?

Pszczyna położona jest w województwie śląskim, powiecie pszczyńskim, około 30 km na południe od Katowic. Ze stolicy województwa śląskiego dojechać do niej można w łatwy i szybki sposób, kolejami śląskimi. Pociągi odjeżdżają z Katowic mniej więcej co 15 minut, podróż trwa około pół godziny a koszt przejazdu dla jednej dorosłej osoby wynosi niecałe 10 zł. Z Krakowa kursują bezpośrednie autobusy (osobiście zdecydowaliśmy się jednak na przejazd z przesiadką w Katowicach), z Warszawy natomiast kursuje bezpośredni pociąg.

Pałac w Pszczynie

Najbardziej znaną i najpiękniejszą atrakcją miejscowości jest Muzeum zamkowe w Pszczynie. Jest to niewątpliwie unikatowe miejsce na mapie Polski, w którym, do dnia dzisiejszego zachowało się większość wyposażenia wnętrz pochodzących z przełomu XIX i XX wieku. Piękne meble, dekoracje czy zdobienia poszczególnych sal pozwalają zwiedzając przenieść się w czasie. Największe wrażenie zrobiła na nas przepiękna klatka schodowa oraz ogromna ilość zdobyczy myśliwskich prezentowanych w poszczególnych pokojach.

pszczyna muzeum zamkowepszczyna zamekwnętrza zamek pszczynawnętrza zamek w pszczyniezamek w pszczynie

Poza pięknymi wnętrzami, w zamku zwiedzać można także Zbrojownię, Galerię Portretów czy inne, mniejsze wystawy. Do dyspozycji zwiedzających są także pochodzące z II poł. XIX wieku, Stajnie Książęce w Pszczynie. Znajdziemy w nich wystawę zabytkowych pojazdów konnych czy ekspozycję poświęconą lasom pszczyńskim i polowaniom.

muzeum zamkowe pszczynamuzeum zamkowe w pszczyniezamek pszczyna wnętrzazamek pszczyna

Za wstęp do wnętrz zapłaciliśmy 20 zł od osoby, aktualne ceny warto sprawdzić na stronie muzeum.

Najsłynniejszą mieszkanką rezydencji była Angielka, księżna Mary Theresa Olivia Cornwallis-West, nazywana księżną Daisy, które stała się swoistym symbolem Pszczyny. Dla upamiętnienia jej osoby na rynku postawiono ławeczkę z jej rzeźbą, która przypomina do dnia dzisiejszego o znanej mieszkańce.

księżna daisy

Skansen Pszczyna

Niedaleko zamku znajduje się ciekawy Skansen – Zagroda Wsi Pszczyńskiej. Na dwóch hektarach zgromadzono w nim kilkanaście obiektów architektury drewnianej ziemi pszczyńskiej, w tym spichlerz dworski, chałupy, młyn czy kuźnie pochodzące z XVIII/ XIX wieku.

pszczyna skansenskansen pszczynaskansen w pszczynie

Podobnie, jak zamek, skansen zlokalizowany jest w zabytkowym Parku Pszczyńskim liczącym 156 ha powierzchni. Poza głównymi atrakcjami miasta, znajdziemy w nim także wiele mniejszych, wartych odwiedzenia miejsc- urokliwe stawy, klimatyczną herbaciarnię, kapliczki czy nawet pole golfowe.

park pszczyńskipark w pszczyniepszczyna parkzabytkowy park pszczyński

Pszczyna Zagroda Żubrów

Spacerując po pięknym parku koniecznie zarezerwujcie sobie czas na wizytę w, znajdującej się po drugiej stronie leśnego kompleksu, Pokazowej Zagrodzie Żubrów. Warto połączyć jej zwiedzanie z wizytą w skansenie, zwłaszcza, że bilet łączony na obie te atrakcje kosztuje obecnie tylko 20 zł (bilet normalny do samej zagrody kosztuje 16 zł, bilet ulgowy – 12 zł).

Zagroda położona jest na dużym terenie, na którym, poza żubrami spotkamy zwierzęta domowe, tj. owce, kozy czy osły, różne gatunki parzystokopytne (m.in. jelenie, sarny, daniele) czy chodzące luzem ptactwo. Bardzo spodobała nam się możliwość podglądania zwierząt z wysokiej platformy widokowej, ale także liczne punkty i tablice edukacyjne, które przybliżają zwiedzającym tutejszą przyrodę.  

pszczyna zagroda żubrówzagroda żubrów pszczyna

Skąd żubry w Pszczynie?

Odwiedzając Pokazową Zagrodę Żubrów w Pszczynie warto odpowiedzieć sobie na pytanie, skąd właściwie te zwierzęta wzięły się w tej okolicy? Zostały one sprowadzone tutaj około 150 lat temu przez księcia von Pless Jana Henryka XI Hochberga, który pierwsze cztery osobniki sprzedał za 20 pszczyńskich jeleni. Mimo że podczas I wojny światowej zwierzęta zostały prawie całkowite wybite, przetrwały i do dnia dzisiejszego są piękną wizytówką tej niewielkie, ale niezwykle urokliwej miejscowości.

żubry pszczynazagroda żubrów w pszczynie

Rynek w Pszczynie

Będąc w Pszczynie, warto poświęcić także chwilę i pospacerować po rynku i przylegających do niego uliczkach. W okresie letnim na głównym placu miasta znajdziemy pełno urokliwych ogródków, w których można odpocząć przy kawie czy lodach po pełnym wrażeń zwiedzaniu Parku Pszczyńskiego.

pszczyna rynekrynek pszczynarynek w pszczynie

Była to nasza pierwsza wizyta w Pszczynie, jednak na pewno jeszcze tu wrócimy. Szkoda, że mimo że miasto ma tyle ciekawych, zadbanych miejsc do odwiedzenia, nie jest bardzo popularnym kierunkiem turystycznym. Spokojnie można spędzić dobrych kilka godzin na odkrywaniu skarbów tej urokliwej miejscowości. Jeśli tylko będziecie w okolicy, koniecznie odwiedźcie piękną Pszczynę! 🙂

Zapraszam Was serdecznie także na inne moje wpisy o polskich zamkach:

Dziękuję Wam za odwiedziny i miłego dnia/ wieczoru Wam życzę! 🙂

 

10 myśli na temat “Pałac w Pszczynie- czy warto odwiedzić Perłę Górnego Śląska?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s